
Hydronix SDC-25-0501 Sediment Water Filter 1 Micron
| Manufacturer/Brand: | Hydronix |
| Filter Series: | SDC |
| Part Number: | SDC-25-0501 |
| Type: | Sediment - Spun |
| Material(s): | Polypropylene |
| Size: | 2 1/2 x 4 7/8 Inches (63 x 124 mm) |
| Micron Rating: | 1 (Nominal) |
| Pressure Loss: | 0.3 psi @ 2.0 GPM |
| Made in: | Taiwan |
| Specifications Sheet: | Hydronix SDC Series Specs |
Original: $3.75
-65%$3.75
$1.31More Images

Hydronix SDC-25-0501 Sediment Water Filter 1 Micron
| Manufacturer/Brand: | Hydronix |
| Filter Series: | SDC |
| Part Number: | SDC-25-0501 |
| Type: | Sediment - Spun |
| Material(s): | Polypropylene |
| Size: | 2 1/2 x 4 7/8 Inches (63 x 124 mm) |
| Micron Rating: | 1 (Nominal) |
| Pressure Loss: | 0.3 psi @ 2.0 GPM |
| Made in: | Taiwan |
| Specifications Sheet: | Hydronix SDC Series Specs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Manufacturer/Brand: | Hydronix |
| Filter Series: | SDC |
| Part Number: | SDC-25-0501 |
| Type: | Sediment - Spun |
| Material(s): | Polypropylene |
| Size: | 2 1/2 x 4 7/8 Inches (63 x 124 mm) |
| Micron Rating: | 1 (Nominal) |
| Pressure Loss: | 0.3 psi @ 2.0 GPM |
| Made in: | Taiwan |
| Specifications Sheet: | Hydronix SDC Series Specs |












