
Hydronix SDC-25-4005 Sediment Water Filter 5 Micron
| Manufacturer/Brand: | Hydronix |
| Filter Series: | SDC |
| Part Number: | SDC-25-4005 |
| Type: | Sediment - Spun |
| Material(s): | Polypropylene |
| Size: | 2 1/2 x 40 Inches (63 x 1,016 mm) |
| Micron Rating: | 5 (Nominal) |
| Pressure Loss: | 0.3 psi @ 20.0 GPM |
| Validation: | NSF42 |
| Made in: | Taiwan |
| Specifications Sheet: | Hydronix SDC Series Specs |
Original: $9.50
-65%$9.50
$3.32Hydronix SDC-25-4005 Sediment Water Filter 5 Micron
| Manufacturer/Brand: | Hydronix |
| Filter Series: | SDC |
| Part Number: | SDC-25-4005 |
| Type: | Sediment - Spun |
| Material(s): | Polypropylene |
| Size: | 2 1/2 x 40 Inches (63 x 1,016 mm) |
| Micron Rating: | 5 (Nominal) |
| Pressure Loss: | 0.3 psi @ 20.0 GPM |
| Validation: | NSF42 |
| Made in: | Taiwan |
| Specifications Sheet: | Hydronix SDC Series Specs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Manufacturer/Brand: | Hydronix |
| Filter Series: | SDC |
| Part Number: | SDC-25-4005 |
| Type: | Sediment - Spun |
| Material(s): | Polypropylene |
| Size: | 2 1/2 x 40 Inches (63 x 1,016 mm) |
| Micron Rating: | 5 (Nominal) |
| Pressure Loss: | 0.3 psi @ 20.0 GPM |
| Validation: | NSF42 |
| Made in: | Taiwan |
| Specifications Sheet: | Hydronix SDC Series Specs |












