
Hydronix SPC-25-1010 Pleated Sediment Water Filter 10 Micron
Ā
They are made with 100% pure polypropylene and are free of surfactants, detergents, and anti-static agents. filter cartridges do not impart any substances into water which are known to or can cause adverse health effects to humans.
| Specifications: | |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Hydronix |
| Filter Series: | SPC |
| Part Number: | SPC-25-1010 |
| Type: | Sediment - Pleated |
| Material(s): | |
| Size: | 2 1/2 x 9 7/8 Inches (63 x 251 mm) |
| Micron Rating: | 10 (Nominal) |
| Pressure Loss: | 1 psi @ 10.0 GPM |
| Validation: | NSF42 |
| Made in: | Taiwan |
Original: $5.25
-65%$5.25
$1.84Hydronix SPC-25-1010 Pleated Sediment Water Filter 10 Micron
Ā
They are made with 100% pure polypropylene and are free of surfactants, detergents, and anti-static agents. filter cartridges do not impart any substances into water which are known to or can cause adverse health effects to humans.
| Specifications: | |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Hydronix |
| Filter Series: | SPC |
| Part Number: | SPC-25-1010 |
| Type: | Sediment - Pleated |
| Material(s): | |
| Size: | 2 1/2 x 9 7/8 Inches (63 x 251 mm) |
| Micron Rating: | 10 (Nominal) |
| Pressure Loss: | 1 psi @ 10.0 GPM |
| Validation: | NSF42 |
| Made in: | Taiwan |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ā
They are made with 100% pure polypropylene and are free of surfactants, detergents, and anti-static agents. filter cartridges do not impart any substances into water which are known to or can cause adverse health effects to humans.
| Specifications: | |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Hydronix |
| Filter Series: | SPC |
| Part Number: | SPC-25-1010 |
| Type: | Sediment - Pleated |
| Material(s): | |
| Size: | 2 1/2 x 9 7/8 Inches (63 x 251 mm) |
| Micron Rating: | 10 (Nominal) |
| Pressure Loss: | 1 psi @ 10.0 GPM |
| Validation: | NSF42 |
| Made in: | Taiwan |











