
Hydronix SWC-45-10100 String Wound Sediment Water Filter 100 Micron
Hydronix SWC-45-1010 String Wound Cartridges are suitable for a variety of applications including residential and commercial applications using both municipal and well water. Different wound patterns for different micron ratings ensure that you are getting the right product for the right application.
| Specifications: | |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Hydronix |
| Filter Series: | SWC |
| Part Number: | SWC-45-10100 |
| Type: | Sediment - String Wound |
| Material(s): | Polypropylene Cord |
| Size: | 4 1/2 x 9 7/8 Inches (114 x 251 mm) |
| Micron Rating: | 100 (Nominal) |
| Validation: | NSF42 |
| Made in: | Taiwan |
Hydronix SWC-45-10100 String Wound Sediment Water Filter 100 Micron
Hydronix SWC-45-1010 String Wound Cartridges are suitable for a variety of applications including residential and commercial applications using both municipal and well water. Different wound patterns for different micron ratings ensure that you are getting the right product for the right application.
| Specifications: | |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Hydronix |
| Filter Series: | SWC |
| Part Number: | SWC-45-10100 |
| Type: | Sediment - String Wound |
| Material(s): | Polypropylene Cord |
| Size: | 4 1/2 x 9 7/8 Inches (114 x 251 mm) |
| Micron Rating: | 100 (Nominal) |
| Validation: | NSF42 |
| Made in: | Taiwan |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Hydronix SWC-45-1010 String Wound Cartridges are suitable for a variety of applications including residential and commercial applications using both municipal and well water. Different wound patterns for different micron ratings ensure that you are getting the right product for the right application.
| Specifications: | |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Hydronix |
| Filter Series: | SWC |
| Part Number: | SWC-45-10100 |
| Type: | Sediment - String Wound |
| Material(s): | Polypropylene Cord |
| Size: | 4 1/2 x 9 7/8 Inches (114 x 251 mm) |
| Micron Rating: | 100 (Nominal) |
| Validation: | NSF42 |
| Made in: | Taiwan |












