
Hydronix SWC-45-1030 String Wound Sediment Water Filter 30 Micron
Â
Hydronix SWC-45-1030 String Wound Cartridges are suitable for a variety of applications including residential and commercial applications using both municipal and well water. Different wound patterns for different micron ratings ensure that you are getting the right product for the right application.
| Specifications: | |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Hydronix |
| Filter Series: | SWC |
| Part Number: | SWC-45-1030 |
| Type: | Sediment - String Wound |
| Material(s): | Polypropylene Cord |
| Size: | 4 1/2 x 9 7/8 Inches (114 x 251 mm) |
| Micron Rating: | 30 (Nominal) |
| Validation: | NSF42 |
| Made in: | Taiwan |
Hydronix SWC-45-1030 String Wound Sediment Water Filter 30 Micron
Â
Hydronix SWC-45-1030 String Wound Cartridges are suitable for a variety of applications including residential and commercial applications using both municipal and well water. Different wound patterns for different micron ratings ensure that you are getting the right product for the right application.
| Specifications: | |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Hydronix |
| Filter Series: | SWC |
| Part Number: | SWC-45-1030 |
| Type: | Sediment - String Wound |
| Material(s): | Polypropylene Cord |
| Size: | 4 1/2 x 9 7/8 Inches (114 x 251 mm) |
| Micron Rating: | 30 (Nominal) |
| Validation: | NSF42 |
| Made in: | Taiwan |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Â
Hydronix SWC-45-1030 String Wound Cartridges are suitable for a variety of applications including residential and commercial applications using both municipal and well water. Different wound patterns for different micron ratings ensure that you are getting the right product for the right application.
| Specifications: | |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Hydronix |
| Filter Series: | SWC |
| Part Number: | SWC-45-1030 |
| Type: | Sediment - String Wound |
| Material(s): | Polypropylene Cord |
| Size: | 4 1/2 x 9 7/8 Inches (114 x 251 mm) |
| Micron Rating: | 30 (Nominal) |
| Validation: | NSF42 |
| Made in: | Taiwan |












